Bíró Szabolcs:
Non nobis Domine
Bíró Szabolcs Non nobis Domine c. kötete két - időben egymást követő - regényt tartalmaz: a Kelet oroszlánja és Az utolsó vörös barát c. műveket. A regényeket Bíró Anjouk sorozatának előzményének is tekinthetünk, hiszen itt ismerkedhetünk meg Bátor Attilával, Károly Róbert király hű lovagjával. Nyomon követhetjük, hogy árva fiúként miként zajlott lovagi képzése, hogyan élte át az első szerelmet, s hogy miként követte királyát a csatába.
A kötet elején Keletre kalauzol minket a szerző, ahol bemutatja nekünk a keresztes harcok gyötrelmeit. Itt ismerkedünk meg a vitéz harcossal, Bátor Vilmossal, aki a Templomos Lovagrend zászlaja alatt küzd a szaracénok ellen. 23 év távollét után Vilmos végül hazatér, azonban itt sem lelhet békére. Megtudja, hogy egyetlen húga - durva férjének köszönhetően - már nincs életben. Miután megtudja az igazságot, Vilmos megbosszulja testvére halálát, majd magához veszi annak immár árvává lett fiát, Attilát. Vilmos nem csak otthont biztosít a fiú számára, hanem szeretné, ha egy napon lovag, a tökéletes keresztes lovag válhatna Attilából.
A templomosok engedélyezik Vilmos számára, hogy a megszokottól eltérően saját otthonában képezze lovaggá fogadott fiát. Vilmos mindent elkövet azért, hogy a lehető legügyesebb harcost faragja a fiúból. Attila már fiatalon saját lovat kap, zeneszóra, szinte táncolva sajátítja el a bajvívás finom mozdulatait, ólomnehezékkel ellátott karddal gyakorol. Ugyanakkor a lovag nem csak a küzdelmekre, hanem a templomosok életének szigorú szabályaira is felkészíti a fiút. Azonban kiderül, hogy Vilmos nehéz fába vágta a fejszéjét: noha Attila ügyesen forgatja a kardot, nem mindig sikerül olyan fegyelmezetten viselkednie, ahogy azt nagybátyja elvárná.
Egy éjszaka Attila ellopja Vilmos szobájából a családi kardot, majd kiszökik, hogy párbajt vívhasson egy fekete köpenyes lovaggal, Vilmos barátjával. Vilmos azonban hamar felfedezi Attila szökését, s megbünteti a fiút: Attilának el kell kísérnie Umbertót, a dalnokot hírszerző országjáró útjára. Az utazás során Attila súlyosan megsebesül, s Budán, egy fogadóban ápolják a sebeit. Attila ismeretlenül is beleszeret fiatal ápolónőjébe, a fogadós csinos, Ágnes nevű leányába. Ismét hazatérvén Attila gondolatai egyre visszatérnek a lányhoz, s a fiú mindent megtesz azért, hogy ismét találkozhassanak.
Szorgos gyakorlással és kalanddal töltött évekkel később Attila végül leteszi a lovagi esküt, azonban nem csak a pápának, hanem Anjou Károlynak is hűséget fogad. A liliomos lovag - így nevezik sokan Attilát - rövid időn belül az ország egyik legerősebb és leghíresebb harcosává válik. Erejét azonban nem csak a lovagi tornákon méretteti meg, hanem a csatába is elkíséri királyát. S míg egy időben kiemelkedő szerep jutott a templomos lovagoknak, az évek múlásával presztízsük csökken, egyre több rendet számolnak fel, s már maga a pápa is szorgalmazza a templomos lovagrend megszüntetését. Szerencsére Attila kettős esküt tett, így Károly Róbert alatt szolgálva továbbra is lovagként vonulhat hadba.
A kötetben található regények egyrészt megismertetnek minket Bátori Attila életével, ugyanakkor pontos képet festenek a lovagkori magyarországi életről és állapotokról. Nyomon követhetjük Károly Róbert uralkodásának viharos szakaszait, s tanúi lehetünk annak, hogyan zajlottak küzdelmei a hírhedt kiskirállyal, Csák Mátéval.
A fordulatokkal teli kötet nem csak a történelmi regények kedvelői számára kínál kellemes órákat.
Szerző:
Bookman
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése