2018. december 9., vasárnap

Edward St. Aubyn: Patrick Melros


A pénz nem boldogít, igaz? Mégsem láttunk gazdagot sírni azért, mert nem tudja számolni a bankjegyeket. Ennek ellenére ne higgyük azt, hogy a gazdag élet szép és csupa öröm. 

Edward St. Aubyn ezt a regényt azután írta meg, miután feleségével egy beszélgetésben kiderült, hogy ugyanazt a traumát élték át gyermekként. Mindkettejüket megerőszakolták gyerekként. Ennek hatására ötvözte bele saját életét a történetbe, egészen pontosan Patrick Melroseba. 

David Melrose tekintélyes brit arisztokrata, akit mindenki tisztel, de egyben megvet nagyon rossz attitűdje és egyébként kiállhatatlan személyisége miatt. Felesége, Eleanor Melrose, aki Davidhez képest rettentő fiatal, hatalmas a korkülönbség közöttük, emiatt érdekeik nem feltétlenül egyeznek és idejük eltöltését sem hasonlóan képzelik el. Patrickre megvető fényt vet szülei barátainak körében az a tény, hogy Patrick családon belüli nemi erőszak eredménye, és kizárólag a gyermek miatt maradt a családnál Eleanor. Eleinte Eleanor áll a középpontban, ő általa ismerjük meg milyen kegyetlen apja volt Patricknek. A saját kis birodalmában mindenkit elnyomott, aki csak a közelében volt, még saját barátait is megalázta akárhányszor azok vendégségbe mentek hozzájuk. A legnagyobb konfliktust gyermekük nevelése jelenti, mivel Eleanor törődni szeretne fiával, ahogy csak tud, de David ezt tiltja, hiszen elve az, hogy a gyermeket életrevalóan kell nevelni és úgy vélekedik, ha Patrick visszaemlékszik gyermekkorára később, elmondhatja, ha ezt túléltem, akkor bármit túlélek. Eleanor ezt nehezen viseli és kényszerül arra, hogy a számára hihetetlen unalmas arisztokrata körökben kell részt vennie, amiben egyetlen pozitív élménye a gazdaglét nyújtotta erkölcstelen, élvezetekben gazdag élet stílusa, amelybe sokszor menekül is. Patrick gyermekkora borzasztó magányos, senki nem foglalkozik vele, dadáit mind elküldték. Ezenkívül sok élménnyel nem bővítik szegény 5 éves életét, mivel állandó a bohém katarzisban örvendő felnőttek látványa. Édesapja néha foglalkozik vele, akkor is általában megbünteti. Egyszer viszont apja annyira dühös lett, hogy a büntetés egészen bestiális tetthez vezetett, amelyet a gyermek nem értett, mégis egy életre megjegyezte. A későbbiek során a kis Patrick is felnő, de ekkor már bejárta a világot és művelődött például Franciaországban. New Yorkeba igyekszik édesapja hamvaiért, ami miatt több bonyodalom is adódik. Sokan kérdőre vonják apja miatt és döbbenten veszik észre, mennyire rideg és érzéktelen apja halálával szemben. Nagy vagyon zúdul rá, amely senkire nincs jó hatással. A gazdaglét átka őt is sújtja, hiszen nagyon erős kábítószerfüggő, reggelente 3 dolgot vesz be, mindig mást és fogalma sincs mi az, bármikor meg is ölhetné magát így. Szembe kell néznie ezekkel a tényekkel és küzdeni kezd az ellen, hogy végül elpusztítsa magát és senkiként haljon meg. 

A regény nem izgalmakkal van tele, sokkal inkább érdekes bepillantást nyerni a jelenkori legfelsőbb arisztokrácia köreibe, hogy végtelen szabadidejüket mivel töltik el és, hogy ezeknek az embereknek mennyire nincsen érzelmeik a pénz hatására. Érdekes leírást kapunk egyes partik eseményeiről, amelyek fényűzésben és tömérdek örömfokozó módokkal van telis tele. A történetnek különös humora van, mivel az arisztokrácia humora kizárólag szarkazmusban és gúnyolódásban rejlik, ennek ellenére könnyen mosolyt csal az emberre egyes váratlan megszólalás vagy éppen beszólás. A könyvet különösen ajánlom azok figyelmébe, akiket mindig is érdekelt az arisztokraták világa, hiszen valóságnak megfelelő betekintést nyerhetünk, ezentúl hatalmas pszichológiai háttere van minden egyes szereplőnek, akiknek feltárják eddigi életútjaikat.

A könyvhöz jó szórakozást és kellemes időtöltést kívánok

Szerző: Kenta Úr

2018. december 2., vasárnap

Stephen és Owen King:
Csipkerózsikák


Szép dolog, ha a családtagok segítenek egymásnak a munkában. Azonban, ha szinte minden egyes családtag író, akkor a közös munka gyümölcsét az olvasók is élvezhetik. Nos, a King családban tényleg számos íróval találkozhatunk. Stephen, az apa, Tabitha, az anya, valamint a két fiú, Joseph (írói álneve: Joe Hill) és Owen is írók. Az egyetlen, leánygyermek, Naomi pedig unitárius lelkész.  Joe Hillnek és Stephen Kingnek már jelent meg közös kötete, ezúttal azonban az apa Owennel közösen írt egy hátborzongató történetet.

Mindkét nem képviselői kijelentették már mérgükben, hogy jobb lenne, ha csak férfiak, vagy csak nők népesítenék be a bolygót. Na de vajon komolyan is gondolták ezt? Ha olvasták Kingék Csipkerózsikák c. művét, akkor biztos, hogy nem várják, hogy kijelentésük valóra is váljon. A regényben ugyanis egy különleges kór, az Aurora (a mesebeli Csipkerózsikáról kapta a nevét) bolygónk összes nőjét mély álomba kényszeríti. A férfiakat nem érinti ez a különös kór, ők ugyanúgy térhetnek aludni, mint máskor. A nőket azonban egy különös, pókhálószerű anyag szinte múmiaként körbefonja. Nem ajánlatos azonban feltépni ezt a furcsa burkot, ugyanis az ily módon felébresztett Csipkerózsikák finoman szólva is bal lábbal kelnek, és megölik álmuk megzavaróját.

Egyes nők hamar álomba zuhantak, mások küzdenek az elalvás ellen, s mindent megtesznek annak érdekében, hogy ébren maradhassanak. Azonban jelen van egy nő is Dooling városában, aki képes elaludni, majd ismét felébredni. Ezt a nőt Eve-nek, vagyis Évának hívják. Eve egy női börtönben raboskodik az Aurora ideje alatt, azonban ez sem gátolja meg abban, hogy természetfeletti dolgokat vigyen végbe. Dooling férfi lakosai megtudják, hogy Eve-re nem hat a különös vírus, ezért boszorkánynak tartják és úgy gondolják, hogy az asszony képes visszahozni nőnemű családtagjaikat az álom világából. Dr. Norcross, a börtön pszichiátere, valamint kis csapata azonban más álláspontot képvisel, így a férfiak két táborra oszlanak, s harcba kezdenek. S hogy mi történt eközben a nőkkel? Az csak a két King fordulatokkal teli regényéből derül ki.

Stephen Kingnek nincs szüksége gyilkos bohócokra, vámpírokra vagy elátkozott hotelekre ahhoz, hogy ismét megborzongassa olvasóit. A szörnyetegek nem csak szőrös vadállatok lehetnek, hanem hétköznapi emberek is, akik képesek szörnyű tetteket véghez vinni, ha bizonyítani akarják igazukat. A Csipkerózsikák 700 oldalon keresztül fenntartja az olvasók figyelmét, hiszen tele van izgalommal és váratlan fordulatokkal, s szinte észre sem vesszük az idő múlását olvasás közben. Természetesen King más műveihez hasonlóan most sem csak a rettegés adja a cselekményt, ezúttal is alapos lélekrajzot kapunk a szereplőkről, akik néha annyira valóságosnak tűnnek, hogy szinte kilépnek a kötet lapjairól.

Kellemes kalandozást az álmok mezején.

Szerző: Bookman

2018. november 25., vasárnap

J. R. R. Tolkien:
A szilmarilok


J. R. R. Tolkien művei közül A hobbit és A Gyűrűk Ura c. regények a leghíresebbek, azonban nem csak ezekben a kötetekben olvashatunk Középfölde történetéről, hiszen A szilmarilok c. mű egyes elbeszélései is itt játszódnak. A kötet nem egy összefüggő regény, hanem több történetet tartalmaz, melyekből megismerhetjük A hobbit és A Gyűrűk Ura előtt zajló legfontosabb eseményeket.

Tolkien bevezet minket világa teremtésébe, megmutatja, hogy hogyan jött létre Valinor (az Áldott Birodalom) és Középfölde. Megtudhatjuk, hogy kik azok az ainuk, valák és maiák, hogyan születtek a tündék, a törpök, az emberek és az orkok. Mindezek mellett több királyság és város történetét, tragédiáját is nyomon követhetjük, melyekre a fent nevezett regényekben csupán utalást tett a szerző. S nem utolsó sorban a szilmarilokkal is megismerkedhetünk. 

De mik is azok a szilmarilok? Röviden: a tündék legszebb ékszerei, melyeket Fëanor készített el. Azonban a sötét úr, Melkor, akit Morgoth-ként is emlegetnek, elrabolta a köveket. Megtudhatjuk, hogy milyen módokon próbálták megszerezni a köveket a különböző népek, s hogy mi lett azok végleges sorsa.

Számos olyan szereplővel is találkozhatunk, akiket már ismerünk A hobbit és A Gyűrűk Ura c. regényekből. Fény derül a szépséges Galadriel múltjára, mind a szomorú, mind a vidám eseményekbe betekintést nyerhetünk. Tolkien egyik legszebb, ugyanakkor legszomorúbb történetét, Beren és Lúthien tragédiáját is tartalmazza a kötet. Kiderül, hogy miért és hogyan érkezett Középföldére az öt mágus, s hogy miért a Fehér Saruman lett a vezetőjük. A kaland kedvelői arról is olvashatnak, hogy hogyan alakult Húrin gyermekeinek sorsa, s hogy mily módon vetett életükre árnyékot egy még Smaugnál is rettenetesebb sárkány. Azonban nem csak a jók, hanem a rosszak múltjába is betekintést nyerhetünk. Találkozhatunk Sauronnal, aki még nem Mordor sötét ura, hanem a hatalmas Morgoth szolgája, s megtudhatjuk, hogy milyen kapcsolat fűzte a tündékhez.

A kötetben mindenki találhat a számára érdekes olvasnivalót, hiszen van itt szerelem, háború, kaland, tragédia, valamint teremtéstörténet és mitológia is. Elsősorban azoknak ajánljuk a könyvet, akik szeretnék még közelebbről megismerni Középfölde formálását, de azok számára is érdekes lehet, akik még csak most kezdik az ismerkedést Tolkien varázslatos világával.

Kellemes kalandozást kívánunk.

Szerző: Bookman

2018. november 18., vasárnap

Diney Costeloe: Eldobott gyerekek

Diney Costeloe:
Eldobott Gyerekek



1948-at írunk, a helyszín Anglia. A háború után sok az árván maradt gyermek, vagy az olyanok, akiket nem tudnak eltartani a szüleik. A jogi hézagokkal működő szociális rendszert kihasználva magán árvaházakat nyitnak országszerte, meglátva a bennük rejlő vagyonszerzési lehetőséget. Egy ilyen árvaházat működtet Emily Wanstone is. A Babér kúriának elnevezett helyen a lányok szigorú napirendi szabályok szerint élik mindennapjaikat. Nevelőiktől nem áll távol az erőszakos fegyelmezés, a megszégyenítés, és a lelki terror sem.

Ebbe a közösségbe csöppenik bele Rita és Rosie Stevens, miután agresszív nevelőapjuk – kijátszva anyjukat - a szociális munkás gondjaira bízza őket. A gyermekek édesapja életét vesztette a háborúban, anyjuk, Mavis egyedül neveli két lányát.  Egyetlen segítsége az édesanyja, Lily . Mikor megismerkedik Jimmy Randallal azt hiszi, végre egyenesbe jön az élete, újra lesz férfi kéz a háznál, a lányoknak apjuk. De Jimmy máshogy képzeli a családi idillt… a két lány nélkül.

Mikor kiderül, hogy Mavis az ő gyermekét hordja a szíve alatt, választás elé állítja a nőt. Vagy ő, vagy a lányok. Mavis fél, hogy elítélik az apa nélkül született csöppség miatt, és hogy három gyereket nem tud eltartani. Egyre jobban hajlik afelé, hogy gondozásba adja két lányát. Édesanyja, Lily lép közbe. Magához veszi a két kislányt.  Úgy tűnik, hogy a dolgok mindenki számára pozitív irányt vesznek, de Lilyt súlyos baleset éri, hónapokra kórházba kerül.

Jimmy kihasználja a helyzetet, és félresöpri az útból a két rémült kislányt. Rita és Rosie a Babér kúriába kerülve nehezen illeszkedik be. Külön választják őket, és megtapasztalják az ottani fegyelmezés kegyetlen módszereit is.  Rita nem bírja tovább, megszökteti kishúgát. Miután a két lány szökési kísérlete kudarcba fullad, Emily Wanston úgy dönt, a lányoknak menniük kell, veszélyt jelentenek az intézmény jó hírére.  Ausztráliába küldi őket az árvaház testvér intézményébe. Rita és Rosie halálra rémülve döbbennek rá, hogy csak egymásra számíthatnak. Nem maradt senkijük.

Ausztráliába érve szembesülnek legnagyobb félelmükkel: az ottani árvaház semmiben sem különbözik a Babér Kúriától. A helyzet még rosszabbá válik, mikor a kis Rosie-t egy házaspár örökbe fogadja. Rita teljesen magába roskad. Nem maradt más támasza, csak a barátnője Daisy, és Delia, a nevelőnő, ki cseppet sem  illik bele a zord környezetbe.

Eközben Angliában Lily, felépülve a balesetből, minden követ megmozgat, hogy megtalálja nyom nélkül eltűnt unokáit. De bárkihez fordul segítségért, mindenhol csak falakba ütközik. Már-már feladja a reményt, mikor levél érkezik Ritától… Ausztráliából…

A valós történelmi eseményeken alapuló regény mélyen megrázó, megható, és elborzasztó egyben. Az írónő bámulatosan ötvözi a Brontë-nővérek és Dickens világát. Ebben a könyvben minden benne van, ami egy jó történelmi regényhez kell. Kaland, izgalom, és hű korrajz. Végigkísérhetjük Rita és a kis Rosie életének alakulását, Lily lányok utáni kutatását, Mavis és Jimmy közös életét, a babér Kúria lakóinak sorsát. És mindeközben egy percig sem fogunk unatkozni.

Jó olvasást kívánok!
Cica Olvas

2018. november 6., kedd

Jojo Moyes: Álmok nyomában

Jojo Moyes:

Álmok nyomában


A  14 éves Sarah Lachapelle London külvárosában él nagyapjával, Henrivel. A fiatal lány nem hasonlít a korabeli lányokhoz.  Nem érdekli a divat, sem a fiúk. Kizárólag lovával, Boo-val tölti minden szabad idejét.

                Születésnapjára nagyapja csodálatos ajándékkal lepi meg:  egy utazással Franciaországba, a világhírű Cadre Noir lovas akadémia éves bemutatójára, min egykor maga Henri is részt vett, mint képzett lovas. Ám az utazás okozta öröm nem tart sokáig…Henri stroke-ot kap, és súlyos állapotban kórházba kerül, Sarah pedig magára marad a nagyvilágban.

Ekkor ismerkedik meg egy bolti incidens folytán Natashával, a gyermek elhelyezési perekkel foglakozó ügyvéddel. Natasha élete is éppen fenekestül fordult fel, mikor férje, ki egy éve elhagyta, újra visszatér a közös otthonukba. A nő a lány segítségére siet, belevonva az ügybe Mac-et, a majdnem volt férjét is. Befogadják a kislányt, de gyermektelenek lévén hamar rájönnek, hogy szülőt játszani nem könnyű feladat. 

A lány nem nyílik meg előttük, visszahúzódó, szűkszavú, lóg az iskolából. Olykor-olykor aprópénz tűnik el házból. A két felnőtt a legrosszabbat kezdi feltételezni a lányról, míg Mac pontot nem tesz a rejtély végére. Követi Sarah-t, és legnagyobb megdöbbenésére azt látja, hogy a lány nem drogozni, vagy a barátaival lógni megy, hanem keményen gyakorol a lovával.

                Natasha és Mac szembesülnek a ténnyel, hogy nem csak egy 14 éves kamaszról, de egy lóról is gondoskodniuk kell. Próbálják a maguk módján Sarah-t támogatni, de minden erőfeszítésük feleslegesnek bizonyul. A lány nagy bajba keveredik, és nem lát más kiutat, mint Boo-val együtt megszökni, és meg sem állni a Cadre Noir épületéig. Natasha és Mac kétségbeesetten erednek a lány nyomába. Egyikük sem sejti, hogy ez az út mindnyájuk életét megváltoztatja…

Jojo Moyes legújabb regénye sem okoz csalódást olvasóinak. Érzelemben gazdag, kalandos utazás részesei lehetünk, megismerhetjük ló és lovasa szoros kapcsolatát.

Vajon Sarah eljut Franciaországba?
Mac és Natasha tudnak családként élni egy idegen lány érekében?
Pattanjunk fel Sarah mellé a nyeregbe, és minden kérdésre választ kapunk.

Jó olvasást kívánok!

Cica olvas

2018. október 27., szombat

Lucinda Riley:

Angyalfa


Lucinda Riley könyvei évek óta népszerűek hazánkban is, a sikerlisták élén járnak. Én mindezidáig fenntartással kezeltem őket. Úgy hittem, hogy az én ízlésemnek túl romantikusak. Mikor az Angyalfa című könyv megérkezett boltunkba, azonnal megfogott a borítója. Levettem a polcról, hogy beleolvassak, és nem tudtam letenni. Teljesen magával ragadott a történet.Úgy érzem, én is csatlakozom az írónő hatalmas rajongó táborához. 

Greta Marchmont egy tragikus balesetben elvesztette emlékezetét. Bár családja és orvosai mindent megpróbáltak, hogy segítsenek neki visszaadni elvesztett múltját, az asszony évtizedek óta csak a balesete utáni eseményekre emlékszik. David, Greta régi barátja, szegről-végről rokona, és leghűbb támogatója, karácsony közeledtével felveti a nőnek azt az ötletet, hogy látogassák meg Greta unokáját, Avát. Ava és férje a Marchmont család régi birtokán él. A mesébe illő tájjal körülölelt kúriában élt egykor maga Greta is férjével, Owennel, és két gyermekükkel, Jonnyval és Cheskával. Az asszony mindenki nagy meglepetésére elfogadja a meghívást. 




A birtokra érve Gretát különös, ismerős érzés keríti hatalmába, mi végül egy egész emlékáradattá alakul át, mikor is egy séta alkalmával felfedez egy hatalmas fenyőfa alatt egy sírkövet:

Jonathan (Jonny ) Marchmont
Owen és Greta szeretett fia,
Francesca testvére 

Elolvasva a sírkőfeliratot, Gretát szinte agyonnyomják a visszatérő emlékfoszlányok. Miután a nő napról napra egyre élesebb képet kap múltjáról, a család megijed. Vajon mennyi régi sebet, mennyi fájdalmat bír el az idős asszony? Greta azonban tántoríthatatlan, mindent tudni akar. Ám ez az áttörés minden családtag életében felszakítja a sebeket. Rég eltemetett titkok, porrá tört álmok, tönkrement életek, rossz döntések sorozata kerül a felszínre, miken már nem lehet változtatni a jelenben. Greta mégis hiszi, nincs minden veszve, hiszen az élet mindig ad esélyt az újrakezdéshez. Hiszen neki most kezdődött újra az élet… 



Lucinda Riley fordulatos családregénye évtizedeken át követi nyomon szereplőink életét. Az írónő bravúrosan ugrál az időben, folyamatosan ébren tartva az olvasó érdeklődését. Mire a regény végére érünk, az olvasása közben felmerülő összes kérdésünkre választ kapunk. Mi történt a kis Jonnyval? Hogy alakult Cheska élete? Milyen szerepet töltött be David Greta életében? Hogy történt Greta balesete? 

Az írónő mindvégig gondoskodik arról, hogy Gretával együtt, lépésről lépésre fedezzük fel a Marchmont család múltját. 

Jó olvasást kívánok! 

Szerző: Cica olvas

2018. október 22., hétfő

Drónharcos

Brett Velicovich elit katona és Christopher S. Stewart újságíró közös könyve a modern kor háborújáról szól. Az igaz történetet elmesélő regény főszereplője a kötet társszerzője, Brett. Brett azok közé az amerikai fiatalok közé tartozik, akiknek élete teljesen megváltozott a 2001. szeptember 11-i terroristatámadás következtében. A fiú rájött, hogy a terror ellen szeretne harcolni, s egyetemi tanulmányait félbeszakítva csatlakozott a sereghez.

Különleges kiképzését kimagasló eredményekkel teljesítette. Az amerikai hírszerzés katonájaként eleinte a Közel-Keleten teljesített szolgálatot. Brett elbeszéléséből megtudhatjuk, hogy bázisukból, a Kasztniból drónokat indítottak útra, melyek segítségével a magasból, észrevétlenül követhették és
azonosíthatták a célszemélyeket, bizonyos körülmények között akár rögtön meg is semmisíthették őket. Azonban ha nem volt lehetőség a drónokon található rakéták kilövésére, akkor akcióba léptek kommandósok, akik legtöbbször rövid időn belül rajtaütöttek a terroristákon. Brett bemutatja a hosszadalmas munkát, ami megelőzte az ilyen rajtaütéseket. Megtudhatjuk azt is, hogy melyik ismert terroristák nyomra kerítésében vett részt, ki volt az, akit évekig kerestek, s ki került viszonylag gyorsan a hadsereg karmai közé.

Brett nem csak a szolgálati, hanem a a magánéletébe is betekintést enged. Elmeséli, hogy hogyan viszonyultak barátai és hozzátartozói a hosszú távollétekhez. Brett nem csak az életét és testi épségét tette kockára hazájáért, hanem családjához, barátaihoz és szerelméhez való kapcsolatát is. S hogy létezik-e kiút Brett számára ebből az ördögi körből? A regény végén erre is fény derül. Ahogy arra is, hogy a katonai célokon kívül még milyen módon segíthetek a drónok az emberek munkáját.

A kötetet nem csak a háborús regények kedvelőinek ajánljuk, hanem azok számára is, akik szeretnek emberi sorsokról, hihetetlennek tűnő, mégis igaz történetekről olvasni.

Szerző: Bookman

2018. október 20., szombat

Stéphane Garnier:

Macska Bölcsesség




,, Bárki, aki valamennyi időt már eltöltött macskák között,
tudja, hogy azok végtelen türelemmel viseltetnek az emberi
lélek korlátaival szemben.”

Cleveland Amory 



Minden macskabarát, ki együtt él kedvencével tudja, ezek a pici szőrgombócok mennyi vidámságot, szeretetet, törődést adnak nekünk, embereknek. Szinte szimbiózis alakul ki macska és gazdi között az évek alatt. 

Felismerjük kedvenceink igényeit, reakcióit, ők pedig hálából megajándékoznak minket kitüntető figyelmükkel. Ragaszkodásuk már-már a kutyáéval vetekszik, harmadik érzékükkel annyira ránk tudnak hangolódni, hogy képesek velünk örülni, vagy minket vigasztalni, szükség esetén akár gyógyítani is dorombolásukkal.

Hősünk eleinte csak ismerkedik a kötettel...
De vajon belegondoltuk e már abba, hogy kis kedvencünk mit érezhet? Milyen életszemlélettel rendelkezik? Vagy hogy egyáltalán mit miért tesz a napi rutinja során?
Ha mi magunk ennyire mélyen nem is ástuk bele magunkat macskánk lelki világának boncolgatásába, Stéphane Garnier megtette helyettünk.

Macskája, Ziggy, 15 éve hű társa, együtt éltek meg nagy változásokat, költözéseket, baleseteket, örömöt, bánatot.

Az író rengeteget tanult az élet kellemesebb ,,eltöltési” formájáról csupán úgy, hogy tanulmányozta kis kedvence napi szokásait, a külső ingerekre való reakcióit.

Könyvében fejezetenként számol be megfigyeléseiről, párhuzamot von, pro-kontra érveket állít fel a macskák és az emberek életmódja között.

Szó esik többek között a szeretetről, nyugalomról, az egymáshoz való alkalmazkodásról, elfogadásról. Néhol vicces, néhol pszichológiai szempontból közelíti meg a dolgokat.
e megfigyeléseiről, párhuzamot von, pro-kontra érveket állít fel a macskák és az emberek életmódja között.

..., de hamar átveszi az uralkodást.
Szó esik többek között a szeretetről, nyugalomról, az egymáshoz való alkalmazkodásról, elfogadásról. Néhol vicces, néhol pszichológiai szempontból közelíti meg a dolgokat.
E könyv olvasása közben ráeszmélünk, néha mennyire jó lenne csak egy napra helyet cserélni kis kedvencünkkel, és az ő látásmódja szerint eltölteni egy kellemes, kiegyensúlyozott napot.
Szívből ajánlom a művet minden macskabarátnak, leendő macskabarátnak, és azoknak, kik szeretnének nyugodt, szabad, és szemlélődő életre törekedni.

,, Amikor egy macska elvonul előttem, mindig arra gondolok,
mennyi mindent tudhat az emberről.”


Jules Superville




Dorombolásban gazdag olvasást kívánok!


Szerző: Cica olvas

2018. október 8., hétfő

Luca Di Fulvio: Álmok bandája

 
Mit tehetünk, ha egy idegen környezetben a ranglétra legalján állunk, és onnan akarjuk felverekedni magunk, hogy emberszámba vegyenek? Az bizony nem egy egyszerű feladat, mert az élet amúgy sem könnyű. Erre valóak az álmok, hogy megvalósíthassuk őket. Luca Di Fulvio művének karakterei pedig mernek álmodni. Kezdjünk is bele a történetbe:
A történet eleinte két idő síkon fut a nagyon korai 20. század és az 1920-as évek váltja egymást az akkori New York-ban. A mű elején megismerhetjük Olaszországból emigráló főszereplőinket, a csinos és fiatal Cetta-t és kis fiát Christmas-t, akiknek csak egy nagy álmuk van, hogy igazi amerikaiak lehessenek. Cetta élete különösen nehéz, mivel nagyon fiatalon csöppen bele ebbe a nagyvilágba, és nem elég, hogy olasz származása miatt is elítélik, de még munkája miatt sem veszik sem nő, sem emberszámba. Életét nagy megpróbáltatások övezik, ami legjobban képes megviselni őt az a szerelem, amit érez a kíméletlenül nyers és nem túl beszédes szeretője iránt, akit nem tud elengedni és az, hogy ő már nem lehet amerikai, ezért dönt úgy, hogy mindenáron azon lesz, hogy fia valódi amerikai lehessen. 
Ebben az időben még párhuzamosan Christmas az utca gyermekeivel együtt megismeri a maffia élet szépségeit és megismeri nagy tehetségét, hogy képes olyan történeteket mesélni bárkinek, amelyek távol állnak a valóságtól mégis bárki elhiszi, ezzel a képességgel meg is alapítja saját bandáját, a Diamond Dogs-t, amiben valójában csak ketten vannak. A korai bandaéletnek köszönhetően sok hasznos barátra tesz szert, köztük olyanok is, akik látják tehetségét és azt, hogy ő valójában sokkal több, mint egy utcagyerek, és hisznek benne, hogy képes lesz a saját álmát megvalósítani, hogy egyszer meg fogja szólítani az egész várost;
,,Jó estét New York!”
Idővel megismerjük a 13 éves gazdag származású Ruth-t és Bill-t. Kettejük románca amilyen kedvesen kezdődik, oly szörnyen ér véget, ami Ruth-t egy életre megbélyegez testileg és lelkileg. Bill ezután útnak indul új életet kezdeni, meggazdagodni és kialakítani a hozzá illő hírnevet. Christmas talál rá szegény lányra és azonnal gondját is viseli, ámbár Ruth nem tud többé bízni a férfiakban. Csak egy férfit szeret az pedig a nagyapja. Ahogy Christmas törődik vele, úgy alakul ki benne az a kép, ami nagyapjára emlékezteti, s bár fél kimondani, de beleszeret ebbe a fiúba. Sok időt töltenek együtt, Christmas a kezdetektől szereti Ruth-t, s ahogy serdülőkorba érnek, egyre jobban fűtik őket az érzelmek. Ennek viszont hirtelen vége szakad, de indokot nem kap Christmas és ezért a bűn világa kezdi vonzani, ebbe menekül. A történetük itt nem érhet véget, rájön, hogy meg kell találnia Ruth-t és mindent képes ezért feláldozni, de fel is kell készülnie, hogy férfiként állhasson elé. Az igazi történetek innen indulnak.
Egy igazi remek regényről beszélünk, tele érzelmekkel és izgalmakkal. A szerelem legszebb és legnehezebb formájának lehetünk tanúi, de ezen kívül a korai New York alvilágába is mély betekintést nyerünk, amely rengeteg érdekességet tár fel nekünk. A mű tökéletes bizonyítéka annak, hogy az álmok, ha elég kitartóak és elszántak vagyunk és képesek vagyunk dolgozni érte, akkor bizony elérhetjük őket. Mindenkinek fantasztikus érzés lesz olvasni ezt a művet. Aki szereti a romantikát vagy az igazi maffia kalandokat, annak különösen ajánljuk figyelmébe ezt az olvasmányt, mivel gyönyörűen összefűzi a kettőt.
 
Szerző: Kenta úr
 
 
 
 

2018. október 6., szombat

Szabó Magda


Szabó Magda a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb írónője, számos műfajban maradandót alkotott. Talán az Abigél, Az ajtó és a Régimódi történet c. regények örvendenek a legnagyobb népszerűségnek hazánkban. A regényeken kívül írt novellákat, verseket, színműveket, rádiójátékokat és gyermekmeséket is. Ráadásul még a filmes szakma sem ismeretlen a számára, hiszen több regénye adaptációjában is közre működött forgatókönyvíróként. Több története hangoskönyv formájában is elérhető.

Az írónő több regénye is önéletrajzi ihletésű, sokszor találhatunk utalásokat műveiben a családja vagy önmaga múltjára. A Régimódi történet például szülei megismerkedéséről szól, de az Ókútban vagy a Für Elise-ben az írónő gyermekkorának egyes részleteit ismerhetjük meg.

Az ajtó már a felnőtt, íróként dolgozó Magda életéből merít. A sikeres írónő boldogan él férjével, a meg nem nevezett akadémikussal (Szabó Magda férje, Szobotka Tibor szintén író, műfordító volt), azonban egy másik személyhez is szoros, ám különleges kapcsolat fűzi. Ez az ember nem más, mint Szeredás Emerenc, Magda bejárónője. Emerenc egy titokzatos, zárkózott asszony, akit munkaadója az idő múlásával egyre jobban megismer. Emerenc kevés emberrel tartja a kapcsolatot, szinte senkit sem enged a házába, s rejtélyes módon retteg a vihartól. Ezen kívül szinte semmilyen időjárási jelenség nem állhat az útjába, hiszen képes a legnagyobb hóesés közepette is az utcán dolgozni. Ahogy Magdához, úgy egy Viola nevű kankutyához is különleges kapcsolat fűzi. Bár közel állnak egymáshoz az állattal, Emerenc néha mégis haragra gerjed miatta. Ráadásul nem Viola az egyetlen állat, ami közel került Emerenc szívéhez. Aki ennél is többet szeretne megtudni Szeredás Emerenc titokzatos életéről, valamint a Magdához, és a férjéhez való kapcsolatáról, az ne hagyja ki Az ajtó c. klasszikust.

Az Abigél c. történet cselekménye nem csak a regény olvasói számára lehet ismerős, hiszen a belőle készült filmsorozatot mindmáig évente többször is vetítik a hazai televíziós csatornák, és sikere máig töretlen. A regény főszereplője egy pesti lány, Vitay Georgina, aki a második világháború alatt az árkodi Matula leánynevelő intézetben kénytelen tanulni.

Georgina édesapja, Vitay tábornok azon tisztek közé tartozik, aki nem támogatja hazánk harcba vonulását. A tábornok fél, hogy egyetlen gyermeke kínzásával ellenségei megzsarolhatják, ezért úgy dönt, hogy lányát elrejti rosszakarói elől. Így talál rá a távoli Árkod városára, ahogy egy bentlakásos leánynevelő intézet működik. A Matula igazgatója, Torma Gedeon hajlandó elrejteni Georginát, azonban nem tesz kivételt a könnyedebb iskolai élethez szokott pesti lánnyal. Georginára ugyanúgy vonatkoznak a Matula szigorú szabályai, akárcsak többi társára. Így a lánynak csinos ruhácskái helyett egyenruhába kell bújnia, nem használhatja sminkfelszereléseit sem, ráadásul még az udvarlója sem tudja, hogy hova került a kis Georgina. Gina számára nehezen indul a tanév a Matulában, többször is összetűzésbe kerül osztálytársnőivel. Végül azonban sikerül megbarátkoznia velük, s közösen már a Matula zord szabályainak is könnyebb eleget tenni.

Míg Georgina az iskola falai között biztonságban van, a háború szépen lassan eléri hazánkat is. Ginát megpróbálják elcsalni a Matulából, azonban szerencsére az árkodi ellenállók résen vannak, és láthatatlanul vigyáznak a lányra. Szintén láthatatlanul tevékenykedik a rejtélyes Abigél is, aki minden olyan bajbajutott diákon segít, aki eljuttatja hozzá kérését. Azt azonban csak a regény végén tudjuk meg, hogy kit rejt az Abigél név.

A regény egyrészt bemutatja a háborús hátországot, megismerhetjük a magyar ellenállók tevékenységét, másrészt pedig betekintést nyerhetünk egy leánynevelő intézmény hétköznapjaiba is. Noha a regény egy leányiskolában játszódik, nem csak fiatal vagy idősebb nőknek ajánljuk a kötetet, hiszen a férfiak számára is ugyanolyan izgalmas a cselekmény. Jó napot kívánunk, Isten áldásával!

Szerző: Bookman

2018. október 2., kedd

Egy kis szívesség

Darcey Bell:

Egy kis szívesség



Stephanie, a negyvenes éveiben járó anyuka egyedül neveli fiát, Milest, miután férje tragikus hirtelenséggel meghal. Blogot vezet, amelyben a gyerek nevelés mindennapjairól ír a többi anyukának. Minden vágya egy barátnő, kivel megosztatná féltve őrzött titkait.

              
Egy esős napon, mikor a fiát várja az iskola előtt, megismerkedik Emilyvel, Miles legjobb barátjának anyukájával.



A két nő jobban nem is különbözhetne egymástól.  Stephanie vérbeli ,,kotlóstyúk” anyuka, vegán, minden percét a gyermekéért éli. Emily egy híres divatcég PR-osa, sokszor éjszakába nyúlóan dolgozik, külseje mindig kifogástalan, angol férjével tökéletes családként élnek. Mégis , valami megmagyarázhatatlan titokzatosság lengi körül.

A különbségek ellenére a két nő összebarátkozik, megosztják egymással problémáikat, tapasztalataikat, titkaikat, s olykor-olykor kis szívességeket tesznek egymásnak.

Emily egy reggel épp egy ilyen kis szívességet kér Stephanietól. Hozza el a fiát, Nickyt az iskolából tanítás után, mondván, késő estig dolgoznia kell. Stephanie boldogan segít barátnőjének, ám Emily este nem jön a fiáért… sem másnap…

Stephanie kétségbeesetten keresni kezdi  Emilyt, és közben mindent megtesz, hogy tartsa a lelket a kis Nickyben, és Emily férjében Seanban, ami végül rég nem tapasztalt érzelmeket csal elő Stephanieból.

Boldogságát azonban beárnyékolja a lelkiismeret-furdalás, az aggodalom Emily eltűnése miatt, Nicky egyre furcsább viselkedése, és a rejtélyek, mik sorra ütik fel a fejüket az életükben.


Hová tűnt Emily? Miért tűnt el? Ki a felelős az eltűnéséért? Van köze Seannak az ügyhöz?
Stephanie rájön, mennyire keveset tudott barátnőjéről, s annak múltjáról. Ráébred arra, mekkora igazság rejlik anyja egykori kijelentésében:

,,Mindenkinek vannak titkai. Ez az oka, hogy sohasem ismerhetsz igazán másokat. Vagy bízhatsz bennük.  Ez az oka, hogy magadat sem ismerheted igazán.”

Darcey Bell regénye fordulatos, izgalmakban bővelkedő első regény. Minden oldala egy-egy újabb titkot, megoldandó rejtélyt tartogat, egy percig sem hagyja unatkozni az olvasót.  A történet kusza szálait végül egy bámulatos csavarral fejeli meg az írónő.
Minden női krimi rajongó polcán méltó helyen van.

Izgalmakban gazdag olvasást kívánunk!

És ne feledjék…Senki sem az, aminek látszik…


Szerző: Cica olvas